Historia

Teatr Praska 52 swoje prapoczątki wywodzi jeszcze sprzed II wojny światowej, kiedy to w Krakowie, konkretnie na Dębnikach, wybudowano kilka bloków, w stylu około modernistycznym.  Działo się to w roku 1934. W tym samym roku – dokładnie 6 marca – ST.I. Witkiewicz ukończył pisanie dramatu Szewcy.
Budynek TP52 powstał w okolicach roku 1938.  A 10 stycznia tegoż roku Jan Kiepura wystąpił po raz pierwszy w Metropolitan Opera.  W tamtym czasie TP52 nosił nazwę Domu Społecznego. To niesamowite, ale dość mała społeczność dostała w używanie sporej wielkości placówkę, która ponoć kosztowała niemało. Miejscowi tubylcy (i ich goście) mogli spełniać tutaj swoje pasje. Na przykładowo: dansingi, malarstwo, teatr, kino oraz etc.
W czasie II wojny światowej pod sceną Domu Społecznego Armia Krajowa składowała broń i amunicję.

O tych najdawniejszych dziejach Teatru Praska 52 wiemy dzięki uprzejmości pani JANINY TRUSKAWIECKIEJ, mieszkającej dokładnie od roku 1938 w bezpośrednim sąsiedztwie TP52.

Lata 1945 – 2006 to dzieje Kina Tęcza. 13 maja 2006 roku zainaugurowała działalność Scena Tęcza. W tym samym roku Rzgów uzyskał prawa miejskie.

7 listopada 2014 roku nastał czas Teatru Praska 52. I niech trwa, oj tak!
Opiekunowie TP 52

Zapraszamy do obejrzenia dokumentu o Scenie Tęcza, zrealizowanego w roku 2012 przez Rafała Małeckiego i Christophera B. Graya: 

 

Wydrukowano z serwisu praska52.pl